DNI
GODZ
MIN
SEK

Brylantowy uniwersytet

PODSTAWY WIEDZY O BRYLANTACHCztery razy „C” - bez obaw. Brylantowa klasyfikacja nie jest trudniejszą od tej, którą znamy z metali szlachetnych.
O co pytamy przy złotych monetach? Kruszec, jego czystość, masę monety czy rok bicia. Podobnie przy oszlifowanych diamentach - przed zakupem trzeba zapoznać się ze wszystkimi, czterema „C”:
- carat (karat)
- colour (kolor)
- clarity (czystość)
- cut (szlif)

 

1C - carat (karat)

Choć dla osób, które interesują się złotem, termin „karat” nie jest obcy - przy brylantach dotyczy zupełnie innej kwestii. Otóż karat jest jednostką masy używaną w jubilerstwie o międzynarodowym skrócie „ct”. Jeden karat to 200 mg (0,2 g). Masę podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Skąd wzięła się nazwa „karat”? Pochodzi ona od nazwy drzewa szarańczyn strąkowy, którego strąki nazywane są chlebem świętojańskim. Ziarna szarańczynu mają masę około 0,2 g. Z tego względu już w średniowieczu służyły do ważenia kamieni szlachetnych.

 

2C - colour (kolor)

Niezwykle ważnym elementem jako kwestia jak najbardziej wizualna jest kolor. Diamenty są jedynymi kamieniami szlachetnymi występującymi we wszystkich możliwych odcieniach. W celu ich usystematyzowania powstała międzynarodowa skala odcieni (zwana szeregiem żółtości). Te najrzadziej występujące i najcenniejsze oznacza się literą „D”, stopniowo dochodząc do końca alfabetu (oznaczenie „Z”), czyli do egzemplarzy najtańszych. Czysty diament jest minerałem bezbarwnym, jednakże ich zdecydowana większość jest zabarwiona, gdyż często w sieci krystalicznej diamentu występują jony innych pierwiastków (azotu, boru, manganu, żelaza). Rozróżnia się także grupę diamentów o kolorach fantazyjnych. Mamy tutaj do czynienia z szeroką gammą barw: od pomarańczowych, przez różowe, zielone, niebieskie i fioletowe aż po czarne okazy.

D, E, F - bezbarwne

G, H, I, J - niemalże bezbarwne

K, L, M - bardzo lekko żółte

N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z - lekko żółte

 

3C - clarity (czystość)

Kolejnym elementem decydującym o wartości kamienia jest jego czystość. Duże ilości innych minerałów, spękań i inne, różnorodne zaburzenia w strukturze diamentu powodują niewłaściwe rozchodzenie się promieni świetlnych wnikających do wnętrza kamienia. Czystość jest klasyfikowana przez specjalną skalę, a zanieczyszczenia dzielą się na wewnętrzne (zwane inkluzjami) oraz znamiona zewnętrzne (skazy).

Czystość diamentów jest wyznaczana przez obecność lub brak inkluzji – mniejsza ich ilość oznacza wyższą czystość. Im lepsza czystość tym wyższa świetlistość oraz wartość.
Diament sklasyfikowany jako wewnętrznie doskonały cechuje się brakiem inkluzji, ale taka sytuacja występuje niezwykle rzadko.
Diamenty z bardzo niewielkimi inkluzjami są oceniane jako VVS1 lub VVS2. Te z większymi inkluzjami są oceniane niżej. Natomiast diamenty z inkluzjami widocznymi gołym okiem są oceniane jako I1, I2.

Poniżej przedstawiono szczegółową klasyfikację dotyczącą czystości brylantów:

  • FL - doskonały (nieskazitelny)

Diament bez jakichkolwiek inkluzji i skaz widocznych przy 10-krotnym powiększeniu w ocenie doświadczonego gradera. Diamenty bez skazy lub bez skazy wewnętrznej (F lub IF w skali gradingu GIA) są bardzo rzadkie.

  • IF - doskonałe wewnątrz

Diamenty cechują się brakiem inkluzji dostrzegalnych dla doświadczonego gradera przy 10-krotnym powiększeniu, mają natomiast niewielkie skazy.

  • VVS1, VVS2 - z bardzo, bardzo nieznacznymi inkluzjami

Diamenty zawierają minimalne inkluzje, które są trudne do dostrzeżenia nawet dla doświadczonych graderów w powiększeniu 10x.

  • VS1, VS2 - z bardzo nieznacznymi inkluzjami

Diamenty zawierają minimalne inkluzje takie jak: małe kryształki, zakurzenia lub wtopienia podczas obserwacji w powiększeniu 10x.

  • SI1, SI2, SI3 - z nieznacznymi inkluzjami

Diament zawiera inkluzje – kryształki, zakurzenia, wtopienia, wydrążenia, dostrzegalne dla doświadczonego gradera w 10x powiększeniu.

  • I1, I2, I3 - z inkluzjami

Diamenty zawierają inkluzje (prawdopodobnie duże wtopienia lub duże, wewnętrzne kryształki) dostrzegalne przy 10x powiększeniu, mogące wpływać na przezroczystość oraz połysk.

 

4C - cut (szlif)

Brylantem nazywamy oszlifowany diament. Wyróżniamy kilkanaście rodzajów szlifu (np. owal, łezka lub serce), jednakże zarówno najefektowniejsze, jak i najdroższe są te o obrysie okrągłym. Jakość szlifu ocenia się poprzez jego porównanie z idealnymi proporcjami i symetrią matematycznego modelu.Napisz komentarz

  • Wymagane pola są oznaczane *.

Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij obrazek z kodem, aby wygenerować nowy kod.
Kod bezbieczeństwa:
 
komentarze 1 do 10, wszystkich 17 | Następny | Ostatni
Lick
Postów: 17
Komentarz
Pytanie
Komentarz #17 : pon grudzień 04, 2017, 05:47:27
Witam co oznacza symbol T10 na pierscionku z brylantem 18k dziekuje
Karolina
Postów: 17
Komentarz
pierścionek z brylantem
Komentarz #16 : wto styczeń 12, 2016, 13:33:00
Witam. Czy mogłabym uzyskać informację, gdzie mogę sprzedać pierścionek z brylantem? (wraz z certyfikatem)
m_la@interia.pl
Postów: 17
Komentarz
Re: PODSTAWY WIEDZY O BRYLANTACH
Komentarz #15 : śro lipiec 01, 2015, 18:53:33
Czym różni sie brylant 10 karatowy od brylantu 7 karatowego , czy wielkością ??....
grayfox
Postów: 17
Komentarz
Re: PODSTAWY WIEDZY O BRYLANTACH
Komentarz #14 : czw październik 30, 2014, 20:42:59
Witam. Odradzono mi kupno pierścionka w u sieciowego jubilera typu apart jako że sprzedają brylanty z chin. Czy są one gorszej jakości. Czy skąd one by nie byly rządzi zasada 4xC. Pozdrawiam
Agata
Postów: 17
Komentarz
brylant
Komentarz #13 : nie maj 25, 2014, 18:08:15
na pierscionku ktory dostalam jest oznaczenie 9K ale jest takze oznaczenie SD jedno pole ktorego nie moge pdczytac nastepnie lezaca 6 i proba 375 jak to interpretowac? dziekuje z gory
Zespół E-numizmatyka.pl
Postów: 17
Komentarz
RE: Jak sprawdzić znaleziony brylant
Komentarz #12 : śro styczeń 22, 2014, 13:35:40
Witamy,

W celu sprawdzenia autentyczności kamienia radzimy udać się do salonu jubilerskiego. Pracują tam specjaliści, którzy dysponują zazwyczaj sprzętem umożliwiającym takie badanie.

Pozdrawiamy
Zespół IAP
Darasek
Postów: 17
Komentarz
Jak sprawdzić znaleziony brylant
Komentarz #11 : pon styczeń 20, 2014, 20:41:30
Witam mam pytanie, znalazlem brylancik, jak moge sprawdzic czy jest prawdziwy lub gdzie sie udać aby go jakiś fachowiec ocenił.
Bartek
Postów: 17
Komentarz
brylancik
Komentarz #10 : nie wrzesień 22, 2013, 20:56:40
Witam mam pytanie, znalazlem brylancik, jak moge sprawdzic czy jest prawdziwy ?
e-numizmatyka.pl
Postów: 17
Komentarz
Re: Brylanty
Komentarz #9 : pią maj 17, 2013, 09:14:24
Witamy,

Odpowiedź na poniższe pytanie została przesłana na podany w formularzu adres e-mail.

Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół e-numizmatyka.pl
Gosc
Postów: 17
Komentarz
Brylanty
Komentarz #8 : czw maj 02, 2013, 22:14:27
Witam,
Mam pytanie gdzie można sprzedać diamenty? Pozdrawiam.
komentarze 1 do 10, wszystkich 17 | Następny | Ostatni